Header Ad

Kategórie

Čo je akustická izolácia?

Zvukovou izoláciou domu sa rozumie izolácia stavebnej priečky od okolitých zvukov. V budove sa akustická izolácia vzťahuje na stropy, steny, okná a dvere. Priečky s primeranou úrovňou akustickej izolácie vám umožňujú chrániť sa pred nepríjemnými zvukmi z ulice, zvukmi prechádzajúcich áut, hlasitými rozhovormi, ale aj domácimi hlukmi, ako sú napríklad pobehujúce deti hrajúce sa v izbách domu a podobne.

Existujú dva typy zvukovej izolácie – izolácia od zvukov prenášaných vzduchom a izolácia od nárazových zvukov. V prvom prípade sa izolácia používa na zníženie hluku generovaného vo vzduchu a v druhom na zvuky / nárazy od podlahy a zeme.

Aké faktory ovplyvňujú zvukovú izoláciu doma?

Zvukovú izoláciu v dome ovplyvňuje predovšetkým typ použitej priečky – čím masívnejšia a hrubšia stena, tým lepšie tlmí zvuky. Optimálnu úroveň zvukovej izolácie dosiahneme aj pri ľahších a tenších konštrukciách, ak je ich štruktúra porézna alebo vláknitá. Nárazové zvuky účinne tlmia aj materiály ako minerálna vlna alebo kvalitná polyuretánová pena.

Zvuková izolácia – prečo je dôležitá pri stavbe domu?

Domov je naša pevnosť a oáza pokoja. Je to miesto, kam sa vraciame po náročnom dni v práci. Chceme si tu oddýchnuť a relaxovať, preto stojí za to zabezpečiť, aby bola budova dobre chránená pred hlukom – tým vonkajším, ale aj hlukom priamo z interiéru domu.

Ak si nedáme pozor na zvukovú izoláciu budovy, môže sa pokojne stať, že v obývačke na prízemí budeme počúvať rozhovory domácich ubytovaných na poschodí. Zvuky písania na klávesnici, kroky, roztočená práčka – v zle izolovanej budove sú všetky zvuky zosilnené a narúšajú normálny a pokojný život.

Zvuková izolácia budovy je pomerne komplexná záležitosť, keďže je potrebné na ňu myslieť v súvislosti s podlahou, dverami, ale aj stropom a ďalšími časťami budovy. Pokiaľ so zvukovou izoláciou ešte nemáte skúsenosti, konzultácia s odborníkom je na mieste. Vyhnete sa tak budúcim komplikáciám a nechceným rušivým zvukom vo vašej domácnosti.

    Pridajte komentár

    Vaša emailová adresa nebude zverejnená.*