Header Ad

Kategórie

Tesnenia – čo o nich vieme?

Tesnenia sú všade. Sú vo vašom aute, v práci, dokonca aj vo vzduchu! Tesnenie, zjednodušene povedané, drží dve veci pohromade. Vyrábajú sa z  gumy, plastu, kovu a iných materiálov. Výber materiálu závisí od toho, na čo potrebujete tesnenie použiť. Tesnenia však dokážu viac než zabrániť napríklad úniku vzduchu, či kvapaliny. Než si vyberiete také, aké hľadáte, povieme vám základné veci, ktoré potrebujete vedieť o tesneniach!

Definícia tesnenia

Tesnenie, známe ako O-krúžok, utesňuje a vypĺňa medzeru medzi 2 povrchmi. Vo väčšine prípadov sú tieto predmety vyrobené z gumy a sú dostupné v rôznych veľkostiach a tvaroch v závislosti od ich účelu. Najbežnejším typom tesnenia je klasické ploché tesnenie s prierezom kruhového tvaru. Priemer valcových tesnení cca do 7,5 cm. Tvar valcových tesnení je zvyčajne okrúhly. Rúrkové tesnenie sa javí ako dlhá trubica s rôznym priemerom na každom konci. Je dôležité zdôrazniť, že tesnenia sa dodávajú v mnohých rozdielnych variáciách.

Vlastnosti tesnenia

Tesniaci materiál by mal mať dobrú pružnosť, nízku hustotu a vysokú pevnosť v ťahu. Mal by mať tiež odolnosť voči chemikáliám a vnútornému tlaku, plus trvanlivosť. Musí mať tiež vynikajúce adhézne vlastnosti.

Ideálne tesnenie nielen utesní, ale aj ochráni pred koróziou. Je potrebné zvážiť ďalšie extrémy oteru, vibrácií, nárazu a teploty. Najdôležitejšou vlastnosťou akéhokoľvek, nielen skvelého rotačného tesnenia, je pevnosť. Musí mať dostatočnú pevnosť, aby vydržalo tlak.

Príklady použitia tesnení

Tesnenia sa vyskytujú v mnohých priemyselných odvetviach, napríklad potravinárskom, petrochemickom, inštalatérskom, strojovom a plynárenskom.

Príklady pre použitie tesnenia vidíme vo vodovodných kohútikoch, či okolo okien. Tesnenia majú aj rôzne spotrebiče, ako napríklad chladničky, a to na udržania studeného vzduchu vo vnútri. Príklady na pracovisku zahŕňajú tesnenia v strojoch, autách, potrubiach, ventiloch a čerpadlách.

    Pridajte komentár

    Vaša emailová adresa nebude zverejnená.*